افتتاح کتابخانۀ خلیج فارسی

حسن قریبی، رئیس ادارۀ روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، که به‌منظور شرکت در مراسم افتتاح کتابخانۀ خلیج فارسی دانشگاه پیام نور ابوموسی به این جزیره سفر کرده بود، با مثبت ارزیابی کردن نتایج این سفر اظهار کرد: فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌حکم وظیفه، خود را به ایجاد ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی، در جهت حفظ و تقویت زبان و گویش‌های ایرانی، موظف کرده است. روز ملی خلیج فارس فرصت مناسبی بود که به دعوت دانشگاه پیام نور ابوموسی برای فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایجاد شد، تا ضمن حضور در مراسم این روز و ارتباط با مسئولان فرهنگی این شهرستان، در آیین گشایش کتابخانۀ این دانشگاه حضور یابد.

حسن قریبی در ادامه افزود: استان هرمزگان و جزایر آن، به دلیل تنوع گویش‌های ایرانی، مورد توجه فرهنگستان زبان و ادب فارسی بوده است و به‌عنوان مثال می‌توان از انتشار کتاب گویش فینی، نوشتۀ بهجت نجیبی فینی، توسط انتشارات فرهنگستان یاد کرد. خانم نجیبی فینی هم‌اکنون نیز در حال جمع‌آوری گویش لارک و قشم است.

در ارتباط با همین رویداد، مهرانگیز منصوری، رئیس دانشگاه پیام نور ابوموسی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،در این باره اظهار کرد: مراسم روز ملی خلیج‌فارس با حضور فرماندار، نمایندۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ‌دکتر اصغر دادبه، چهرۀ ماندگار و رئیس بخش ادبیات دایرةالمعارف بزرگ اسلامی،‌ استادان و جمعی از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

وی با اشاره به افتتاح کتابخانۀ خلیج فارس در این مراسم افزود: ‌با حمایت فرهنگستان
زبان و ادب فارسی ششصد جلد کتاب در موضوع زبان و ادب فارسی و ایران‌شناسی و خلیج فارس به این کتابخانه اهدا شد.

رئیس دانشگاه پیام نور ابوموسی بحث ارتقاء فرهنگ و ادب و زبان فارسی را در این جزیره، از طریق گسترش کتابخانۀ این دانشگاه، بسیار مهم دانست و اظهار امیدواری کرد که با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی این امر تحقق یابد.

منصوری یادآور شد: ‌در این مراسم به شماری از فعالان عرصۀ فرهنگ و ادب شهرستان هدایایی از طرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی اهدا شد. همچنین در حاشیۀ این مراسم، به مناسبت فرارسیدن هفتۀ معلم، از استادان دانشگاه ساکن جزیرۀ ابوموسی تقدیر به عمل آمد.

 

/ 3 نظر / 37 بازدید
بی امان

سلام از مژه هایت یاد بگیر! مانا باشید

بی امان

سلام دارم فکر می کنم.. مانا باشید

م.شیدا

درود بر استاد گرانقدرم من مجذوب همیشگی وبلاگ و اشعار زیبای شما هستم... خداوند لطف نمود و سرزمین شعرم در دهکده ی جهانی به ثبت رسید... خواستم دعوت ویژه ای از شما داشته باشم تا قدوم سبزتان را بر تارک سرزمین من بگذارید. آدرس سایت این حقیر:kelkezarrin.ir خوشحال میشوم که دامن کشان بر ما ناخوشان هم روی خوشی نشان دهید... اگر از سایت بنده خوشتون اومد جای افتخار است برای من که لینک مرا در وبلاگ پر محتوایتان قرار دهید