چوپان در عصر بی‌واسطگی

كاوش و پژوهش در عصر شباني و يافتن جايگاه معنوي چوپان در تاريخ اساطير و نيز نقد ارزش ماندگاري آن در مسير فرهنگ و تمدن‌ها و اينكه آيا چوپاني كه  از آن به‌عنوان يك مشخصۀ شغلي ياد مي‌شود چه پيشينه‌اي در باورهاي قومي، اسطوره‌اي و ديني گذشت‌ی فرهنگ بشري داشته‌است نه تنها دانشي از گذشتة فرهنگي اجتماعي به حساب مي‌آيد بلكه در كاوش‌هاي علوم انساني و وابسته‌هاي آن و نيز شناخت سير تاريخ معنوي (Spiritual history) تمدن مي‌تواند نقش شايان ذكري داشته‌باشد.

ـ اينكه اكثر پيامبران اعم از پيغمبران بني اسرائيل و يا اولين رسولان توحيدي از يك پايگاه خانوادگيِ تربيت شباني برخوردار بوده‌اند.

ـ اينكه سردودمانان شاهنشناهي در ايران، چه شاهان اساطيري و چه تاريخي و نيز بعضي از شخصيت‌هاي برجستة ملل در كهن‌الگوهاي بشري به دست شباني در خلوت پرورش يافته و سپس به شاهي رسيده‌اند.

ـ اينكه در روايات ديني جوانان فراري از شهر اِفِسوس (Ephesos) را شباني در بين راه به غاري رهنمون مي‌شود كه در آن سيصد و اندي سال به خواب مي‌روند و اينكه پس از مسدود شدن دهانة غار توسط مردمان عصر خويش بار ديگر شباني در عصري دلپذير دروازه‌هاي اتوپيا را به سوي ايشان مي‌گشايد.

ـ اينكه در اساطير يونان باستان پاريس Paris))، همان كسي كه به‌واسطۀ داوري براي انتخاب زيباترين زن از ميان سه الهة يوناني، جنگ معروف و سرنوشت‌ساز تروا(Toroya) را سبب مي‌شود، با آنكه شهزادة برازنده‌اي بوده در آن هنگام در حال چرانيدن گوسفندان به سر مي‌برد.
اينها به قول گادامر، فيلسوف معاصر آلماني، متوني هستند كه بايد آنها را به سخن واداشت.

choopan1.JPG?uniq=kw4u1e

 

/ 37 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبي.م

رد می شوی به خانه ی ما هم سری بزن

محمد

موفق باشید و سربلند وبلاگ شهریار به روزه ، سر بزن. این وبلاگ گروهی برای معرفی شعرا ،نویسندگان و آثارشان ،انجمن‌های فعال و زمینه‌ فعالیت آنها ،وبلاگنویسان و طراحان ،موسیقی‌دانان ،نوازندگان و خوانندگان ،اخبار به روز در ارتباط با تمامی زمینه‌ها و فعالیت‌های هنری این شهرستان می باشد. http://www.shahriar.gharieh.com

نجوا كاشاني

سلام ،باز هم آمدم و خواندم و لذت بردم ، پیش شما چه پنهان من هیچ وقت چوپان دروغگو را دوست نداشته ام ( به روز گشته گلستان و دوستان گلم / هنوز گام محبت دریغ می دارند ) به امید دیدار

مجتبي.م

سلام آدرس وبلاگ تازه های ادبی تغيير کرد.يا علي

مهدی خطیبی

سلام دوست قدیمی!باید سپاس گزار مژگان بانو باشم.نمی دانم از مصطفا جوادی خبری داری؟به هر حال خوشحال شدم .به من نیز سری بزن.قربانت

حيدر ميراني

سلام بر اقاي قريبي ...ان شا الله شاد باشي و بر قرار دستتون درد نكنه

sohrab

سلام سهراب هستم وقعا دستتون درد نکونه زیبا بود من هم یک کلبه حقیر دارم میانگین روزانه 120 ببنده داره درصورت تما یل تبادل لینک می کنیم http://ahay-azadi.mihanblog.com موضوع وبلاگ من بیشتر شعر اجتماعی و همه پسند است یه سر بزن Sohrab_6ar0n@yahoo.com

حسین

سلام. نوشته زیبایی از شما در کتاب «ترانه های وبلاگی» به کوشش سعید دلیلی و سعید عرب درج شده است. این کتاب از طریق سایت آی آی کتاب و از آدرس ذکر شده قابل دسترسی و ابتیاع است. در صورت تمایل آدرس این صفحه را در اختیار خوانندگان وبلاگتان فرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با آدرس ایمیل مکاتبه نمایید.