چوپان...
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     

افتتاح کتابخانۀ خلیج فارسی

حسن قریبی، رئیس ادارۀ روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، که به‌منظور شرکت در مراسم افتتاح کتابخانۀ خلیج فارسی دانشگاه پیام نور ابوموسی به این جزیره سفر کرده بود، با مثبت ارزیابی کردن نتایج این سفر اظهار کرد: فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌حکم وظیفه، خود را به ایجاد ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی، در جهت حفظ و تقویت زبان و گویش‌های ایرانی، موظف کرده است. روز ملی خلیج فارس فرصت مناسبی بود که به دعوت دانشگاه پیام نور ابوموسی برای فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایجاد شد، تا ضمن حضور در مراسم این روز و ارتباط با مسئولان فرهنگی این شهرستان، در آیین گشایش کتابخانۀ این دانشگاه حضور یابد.

حسن قریبی در ادامه افزود: استان هرمزگان و جزایر آن، به دلیل تنوع گویش‌های ایرانی، مورد توجه فرهنگستان زبان و ادب فارسی بوده است و به‌عنوان مثال می‌توان از انتشار کتاب گویش فینی، نوشتۀ بهجت نجیبی فینی، توسط انتشارات فرهنگستان یاد کرد. خانم نجیبی فینی هم‌اکنون نیز در حال جمع‌آوری گویش لارک و قشم است.

در ارتباط با همین رویداد، مهرانگیز منصوری، رئیس دانشگاه پیام نور ابوموسی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،در این باره اظهار کرد: مراسم روز ملی خلیج‌فارس با حضور فرماندار، نمایندۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ‌دکتر اصغر دادبه، چهرۀ ماندگار و رئیس بخش ادبیات دایرةالمعارف بزرگ اسلامی،‌ استادان و جمعی از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

وی با اشاره به افتتاح کتابخانۀ خلیج فارس در این مراسم افزود: ‌با حمایت فرهنگستان
زبان و ادب فارسی ششصد جلد کتاب در موضوع زبان و ادب فارسی و ایران‌شناسی و خلیج فارس به این کتابخانه اهدا شد.

رئیس دانشگاه پیام نور ابوموسی بحث ارتقاء فرهنگ و ادب و زبان فارسی را در این جزیره، از طریق گسترش کتابخانۀ این دانشگاه، بسیار مهم دانست و اظهار امیدواری کرد که با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی این امر تحقق یابد.

منصوری یادآور شد: ‌در این مراسم به شماری از فعالان عرصۀ فرهنگ و ادب شهرستان هدایایی از طرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی اهدا شد. همچنین در حاشیۀ این مراسم، به مناسبت فرارسیدن هفتۀ معلم، از استادان دانشگاه ساکن جزیرۀ ابوموسی تقدیر به عمل آمد.

 

نوشته : حسن قریبی در ساعت ۱:۱٩ ‎ب.ظروز۱۳٩٢/٢/٢۱
    پيام هاي ديگران ()  لینک


نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :